Jakie żarówki wybrać do mieszkania?

żarówki

Żarówki do mieszkania? A któż się nad tym tematem pochyla? Zazwyczaj, kiedy żarówka się przepala, idziemy do odpowiedniego sklepu lub marketu kupujemy hurtową ich ilość (by na jakiś czas starczyło) i temat uważamy za zamknięty. Okazuje się jednak, że warto trochę więcej o żarówkach wiedzieć, by właściwie je dobrać. Światło odgrywa niebagatelną rolę w naszych mieszkaniach, domach i biurach, a przecież nie chodzi tylko o efektowne żyrandole lub kinkiety.

Rodzaje żarówek na rynku

Zanim na dobre w 2016 roku pożegnaliśmy się z tradycyjnymi żarówkami wolframowymi, niepodzielnie królowały one w naszych domach. Były tanie, ale oprócz światła emitowały też ciepło i przede wszystkim miały krótką żywotność. Ze względu na to, że powodowały zwiększenie dwutlenku węgla w atmosferze – były od 2009 roku powoli wycofywane, a w 2016 całkowicie zakazane na terenie Unii Europejskiej. Jakie żarówki obecnie funkcjonują w domach?

Żarówki LED

Żarówki LED

Należą do obecnie najchętniej wybieranych. Mają wiele zalet. Przede wszystkim są bardzo odporne na włączanie i wyłączanie energii elektrycznej (a jest to najbardziej newralgiczny moment), zużywają stosunkowo mało energii, dają stałą ilość światła, bez względu na czas świecenia i pracują nawet do 100 tysięcy godzin. Dla porównania – tradycyjne żarówki pracowały do tysiąca godzin.

Żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe świecą jaśniejszym światłem niż tradycyjne. Mogą świecić do dwóch lat (od 2 do 3 tys. godzin). Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że są niewielkie, w związku z tym idealnie sprawdzają się w oświetleniu punktowym i wbudowanym. Bardzo wiernie oddają kolory, a ich emisja nie zmniejsza się wraz z upływem czasu. W podstawowej konstrukcji wykorzystywany jest halogen (najczęściej jod), który ma za zadanie zwiększyć temperaturę żarnika. Żarówki halogenowe działają jedynie przy niskim napięciu.

Świetlówki kompaktowe

Świetlówki kompaktowe

Ich działanie jest oparte na wyładowaniach elektrycznych dochodzących w rurze wypełnionej gazem. Mają różne kształty, barwę światła i dlatego można je dostosować do wielu pomieszczeń. Najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie mogą świecić światłem ciągłym. Bardzo trwałe (nawet do 10 lat), zużywają niewiele energii, niestety ich wadą jest, że mogą zafałszowywać odbiór kolorów. Kolory, oświetlane przez świetlówki, mogą się różnić od tych naturalnych. Ważne: świetlówki mogą zawierać materiały niebezpieczne, np. rtęć i z tego powodu powinny być odpowiednio utylizowane.

Na co zwracać uwagę przy wyborze żarówek?

Kupując żarówki zwracamy uwagę przede wszystkim na: rodzaj, gwint, barwę i moc światła. To są parametry podstawowe, ale powinniśmy też kierować się:

  • odcieniem światła,
  • kompatybilnością ze ściemniaczami,
  • stopniem ochrony przed wodą
  • kątem padania światła.

Wydaje się, że parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej żarówki, jest tak dużo, że po prostu się gubimy. Jeśli nie chcemy tak szczegółowo analizować sprawy zakupu, można kierować się ich dostosowaniem do rodzaju pomieszczenia.

Jakie żarówki stosować w mieszkaniu

Jaka żarówka, w jakim pomieszczeniu?

Najprościej jest postawić na jednakowe i spójne oświetlenie w całym domu. Można też dostosować je do charakteru pomieszczenia. Wszystkie źródła światła posiadają informację na temat barwy światła, która jest podawana w Kelwinach (K). Im wyższa wartość, tym barwa zimniejsza. I tak barwa ciepła – do 3000 K, neutralna – do 4000 K, zimna – ok. 6000

Jakie żarówki stosować w mieszkaniu?

  • Żarówki do kuchni wybieramy zależnie od funkcji. Inne zastosujemy w lampie nad stołem kuchennym, inne w miejscu, gdzie bezpośrednio przygotowuje się jedzenie.  W przypadku oświetlenia ogólnego należy zastosować żarówki emitujące światło białe – ok. 2800 K, natomiast nad tzw. wyspą polecane są żarówki ze światłem białym – ok. 4000 K.
  • W sypialni, zwłaszcza w lampkach nocnych, dobrze sprawdzają się żarówki LED, o ciepłej barwie, które uspokajają i pozwalają się odprężyć. W górnym oświetleniu można użyć świetlówek.
  • Salon jest miejscem aktywności, ale i wypoczynku. Tu należy postawić na żarówki o barwie lekko ciepłej lub ciepłej. Do różnych źródeł światła można stosować oświetlenie o różnej barwie.
  • W łazience główne źródło światła może być w barwie neutralnej. Natomiast przy lustrze – zdecydowanie polecane są żarówki LED o barwie lekko zimnej, co pozwala na oglądanie twarzy w naturalnym świetle.

Zwrócenie baczniejszej uwagi na wybór żarówek, pozwoli zyskać pożądany efekt oświetlenia mieszkania lub domu.