Kredyt na zakup ziemi rolnej – co musisz wiedzieć na ten temat?

kredyt na zakup ziemi rolnej

Zakup ziemi rolnej może być świetnym sposobem na ulokowanie swojego kapitału i poszerzenie działalności. Planujesz to zrobić, ale nie masz wystarczających funduszy? Sprawdź, z jakich opcji finansowania kupna nieruchomości możesz skorzystać. Przekonaj się, która z nich jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Jak zdobyć środki na zakup ziemi rolnej?

Zakup ziemi rolnej ze zgromadzonych oszczędności to najlepszy wybór. Nie zawsze jednak jest on możliwy. Jeśli nie dysponujesz odpowiednią sumą, to możesz zdecydować się na inne metody finansowania takiej inwestycji.

Jeśli jesteś rolnikiem, możesz skorzystać z preferencyjnego kredytu z dofinansowaniem ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest on udzielany na zdecydowanie lepszych warunkach niż klasyczne pożyczki bankowe. To właśnie dlatego kredyt na zakup ziemi rolnej jest najchętniej wybierany przez podmioty prowadzące działalność rolniczą. Decydując się na ten sposób finansowania, musisz pamiętać o tym, że:

·        jest udzielany na maksymalnie 15 lat,

·        niezbędny jest wkład własny,

·        jego oprocentowanie jest zmienne,

·        maksymalny okres karencji w jego spłacie to 2 lata,

·        maksymalna wysokość dopłaty może wynosić 40% (w szczególnych przypadkach 60%).

Warto także wiedzieć, że preferencyjne kredyty na zakup ziemi rolnej są udzielane w ramach trzech linii:

·        RR,

·        Z,

·        MRcsk.

Mogą z nich skorzystać zarówno rolnicy prowadzący działalność, jak i Ci, którzy dopiero zamierzają ją rozpocząć.

Z jakich innych form finansowania można skorzystać?

Nie każda osoba zainteresowana zakupem działki rolnej może skorzystać z kredytu na preferencyjnych warunkach z dofinansowaniem. Jeśli nie spełniasz wymagań, by go uzyskać, to sprawdź inne dostępne rozwiązania.

Możesz zdecydować się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, którego zabezpieczeniem będą zakupione grunty. Nie każdy bank oferuje go swoim klientom, głównie ze względu na trudność z określeniem realnej wartości nieruchomości rolnej. Jest on więc znacznie mniej popularny niż kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy budowę domu. Jeśli jednak planujesz go zaciągnąć, sprawdź oferty poszczególnych banków na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Kalkulator pozwoli Ci je porównać i wybrać taką, która spełni Twoje oczekiwania.

Przed udzieleniem pożyczki hipotecznej na zakup działki rolnej bank dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację finansową oraz określi zdolność kredytową. Niekiedy warunkiem jego udzielenia jest także postawienie na gruncie budynku, który zwiększy wartość parceli, a więc także wysokość zabezpieczenia. Kredyty hipoteczne na ten cel są udzielane na indywidualnych warunkach, dlatego możesz podejmować próby ich negocjacji.

Inne metody finansowania, które także warto wziąć pod uwagę, to przede wszystkim celowy kredyt gotówkowy oraz pożyczka rolnicza. Zanim zdecydujesz się na jedną z nich, dokładnie przeanalizuj warunki oferty oraz sprawdź, ile wyniesie miesięczna rata. W ten sposób przekonasz się, które rozwiązanie jest dla Ciebie najkorzystniejsze.