Oświetlenie w kuchni – od kuchni

Wybór oświetlenia kuchennego jest decyzją wymagającą starannego przemyślenia. Od niej zależy komfort podczas wykonywania codziennych czynności, przyrządzania posiłków czy zmywania naczyń. Odpowiednio dobrane oświetlenie w kuchni, oprócz swojego podstawowego, praktycznego zadania, pełni również rolę dekoracyjną. Dowiedz się, jak wybrać lampy do kuchni.

Rodzaje oświetlenia kuchennego

Projektanci nie ustają w proponowaniu i wprowadzaniu na rynek coraz to nowszych modeli oświetlenia. Trudno jest więc zdobyć pełne rozeznanie w aktualnie dostępnych na rynku rozwiązaniach. Zbyt duży wybór w niektórych przypadkach wcale nie ułatwia decyzji zakupowej. Chcąc ułatwić Ci podjęcie ostatecznego wyboru, prezentujemy najczęściej stosowane i sprawdzone rozwiązania.

 • Oświetlenie centralne – sufitowe

Ten typ oświetlenia jest najbardziej powszechny. Polega na umieszczeniu lampy u sufitu na samym środku pomieszczenia. Najlepiej w tej roli sprawdzą się tradycyjne żyrandole, plafony i listwy halogenowe. Rozproszone światło o ciepłej barwie wypełni całe wnętrze i oświetli wszystkie sprzęty. Jednak nie jest ono wystarczające, by dotrzeć do wszystkich zakamarków kuchni. Dlatego w tym przypadku warto pomyśleć o zainstalowaniu dodatkowego źródła światła.

 • Oświetlenie miejscowe

Zastosowanie tego rodzaju oświetlenia pozwala doświetlić miejsca, w których wykonuje się codzienne czynności. Powinno się je zastosować w pobliżu blatów roboczych, stołu, piecyka i zlewu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie małych lampek halogenowych lub pasków LED tuż pod górnymi szafkami lub na bocznych ścianach. Wartą uwagi propozycją są również spoty, czyli lampki posiadające funkcję regulowania oprawy, co umożliwia w skierować źródło światła w dowolnym kierunku.

 • Oświetlenie stołu kuchennego

Najczęściej do doświetlania stołu kuchennego stosuje się lampy wiszące. Poleca się tutaj zakup lamp z kloszem, wtedy światło nie będzie raziło w oczy siedzących przy stole gości. W tym przypadku najbardziej efektowanie wyglądają nowoczesne lampy zwisające na długich przewodach. Często stosuje się kilka małych lampek lub jedną większych rozmiarów.

Moc żarówek w kuchni

Dobór mocy żarówek zależy od rodzaju lamp i funkcji, jaką pełnią. W lampie sufitowej, oświetlającej całe pomieszczenie najlepiej zamontować żarówkę o większej mocy np. 60-100 W. Z kolei w przypadku mniejszych, punktowych lampek, jedynie doświetlających dane miejsce, wystarczą żarówki o małej mocy – 20-40 W.

Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych żarówek żarowych na rzecz żarówek energooszczędnych. Świetlówki kompaktowe są dużo bardziej efektywne i mają dłuższą żywotność. Dają od czterech do pięciu razy więcej światła niż zwykłe żarówki, przy czym zużywają pięciokrotnie mniej energii, co przekłada się na wysokość rachunków. Na rynku dostępne są również żarówki LED. Ich producenci zapowiadają, że ich trwałość jest jeszcze większa niż świetlówek. Cena żarówek LED jest stosunkowo wysoka, jednak mając na uwadze niemal 80-procentową oszczędność zużycia energii i kilkuletnią trwałość, taki zakup szybko się zwraca.

Oświetlenie

W asortymencie jest dostępnych wiele rodzajów oświetlenia, które znajdą idealne zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też w każdym pomieszczeniu w domu.

Wśród proponowanych produktów oświetleniowych znajdziemy:

 • kinkiety,
 • lampy biurkowe,
 • lampy podłogowe,
 • lampy stołowe,
 • lampy wiszące,
 • plafony,
 • spoty,
 • źródła światła,
 • żyrandole.

Wszystkie lampy są niezwykle stylowe i nowoczesne. Bez wątpienia będą one nie tylko doskonale komponować się z wystrojem każdego pomieszczenia w domu, ale też staną się podstawowym elementem dekoracyjnym. Lampy dostępne są w wielu modelach, wersjach kolorystycznych i wzorach. Można wybierać spośród tych wykonanych ze szkła, metalu czy tworzywa sztucznego.

Do kuchni szczególnie polecane są efektowe lampy wiszące, służące do oświetlenia stołu kuchennego i nadające wnętrzu charakteru. Warto również zwrócić uwagę na kinkiety i spoty, które świetnie sprawdzą się w roli oświetlenia uzupełniającego. Dodatkowo można nabyć różne rodzaje żarówek energooszczędnych – zarówno wspomniane wyżej świetlówki kompaktowe, jak i żarówki LED.

Nie można zapominać o tym, co stanowi podstawę – mianowicie o bogatej kolekcji mebli do wszystkich pomieszczeń w domu: kuchni, jadalni, salonu, sypialni czy pokoju młodzieżowego. Firma zapewnia także szeroki wybór artykułów wyposażenia wnętrz m.in. akcesoria łazienkowe, dekoracje, dywany, akcesoria kuchenne, wyposażenie garderoby oraz tekstylia.