Czy potrzebny jest nam w domu oczyszczacz powietrza?

oczyszczacz powietrza

Oczyszczacze powietrza w domu? Według niektórych to kolejne urządzenie, które usiłują nam zaoferować sprzedawcy sprzętu AGD, by podnieść swój zysk. Swoisty boom na te urządzenia tłumaczą niezrozumiałą modą związaną z aktualnym tematem smogu. Twierdzą też, że to pandemia Covid-19 dała poważne argumenty producentom tego sprzętu. Powtarzają, że temat zanieczyszczonego powietrza jest sztucznie eksploatowany, bo smog był, jest i będzie, a jakość powietrza i tak jest lepsza niż jeszcze kilkanaście lat temu. Jaka jest prawda? Spróbujmy rozwiać wątpliwości na temat oczyszczaczy powietrza.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Jest to urządzenie używane w pomieszczeniach, a jego zadaniem jest filtrowanie powietrza i usuwanie z niego wszelkich zanieczyszczeń. Podstawowe funkcje są związane z oczyszczaniem powietrza ze: smogu, kurzu, roztoczy, zarodków grzybów, różnorodnych alergenów. Dodatkowo neutralizuje zapach w mieszkaniu. Bardziej zaawansowane urządzenia są wyposażone w jonizator i nawilżacz powietrza.

Dla kogo przeznaczony?

Urządzenie jest przeznaczone dla wszystkich osób, które chciałyby się cieszyć w domach i biurach czystym powietrzem. Przede wszystkim są one skierowane do alergików (pomagają oczyścić powietrze z większości alergenów), osób mających problemy oddechowe (np. astmatyków), kobiet w ciąży, dzieci. Idealnie sprawdza się wtedy, gdy w domu jest przeprowadzany remont i przez długie tygodnie powietrze jest przesycone oparami farb, lakierów i innych substancji chemicznych. Na pewno też przyda się w mieszkaniu, gdzie któryś z domowników pali papierosy.

Oczyszczacz powietrza – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Przy wyborze jakiegokolwiek urządzenia AGD, koniecznie trzeba zwracać uwagę na parametry. Nie chodzi o to, by się chwalić, że posiadamy jakieś urządzenie, ale by było ono skuteczne. Przy wyborze oczyszczacza powietrza należy zwrócić uwagę, czy ma zdolność do pochłaniania najmniejszych nawet pyłów, ile procent zanieczyszczeń potrafi zatrzymać filtr, a także jaka jest wydajność, czyli przepływ filtrowanego powietrza. Warto również zwrócić uwagę na pobór mocy i głośność urządzenia, Nie są to parametry najważniejsze, ale potrafią skutecznie zachęcić lub zniechęcić do korzystania z urządzenia.

Wydajność oczyszczaczy

Zastanawiając się nad wyborem urządzenia, musimy wziąć pod uwagę jego wydajność. Dobieramy ją biorąc pod uwagę nie metraż, ale objętość pomieszczenia. Prawidłowo dobrany oczyszczacz powinien w ciągu godziny móc przefiltrować trzykrotność objętości pomieszczenia. I tak np., jeśli pomieszczenie ma 80 m3 – minimalna wydajność oczyszczacza powinna wynieść 240 m3/h. W przypadku urządzeń standardowych, są one skuteczne w pomieszczeniach do 30 m2 przy wysokości ścian 2,5 m. Cena urządzenia jest uzależniona od wielkości filtra, a precyzyjniej – jego wydajności.

Rodzaje i możliwości filtrów

Dobre filtry potrafią wychwycić od 90 do 100% zanieczyszczeń. Najczęściej w urządzeniach są wykorzystywane filtry węglowe. Zatrzymują szkodliwe związki zawarte w dymie tytoniowym i różne związki organiczne. Drugi typ filtrów – HEPA bardzo dobrze eliminują pyłki, roztocza i zarodniki grzybów. Najlepiej, by w oczyszczaczu zainstalowane były dwa rodzaje filtrów.

Dodatkowe funkcje urządzenia

Jeśli oczyszczacz spełnia podstawowe funkcje, warto sprawdzić, czy nie ma dodatkowych możliwości np. jonizacji powietrza. Czy ze zjonizowanym powietrzem można spotkać się w warunkach naturalnych. Tak. Charakterystyczne rześkie powietrze często jest spotykane w pobliżu wodospadów. Jest efektem tzw. rozrywania się wody, w efekcie którego wolne jony neutralizują zgromadzone zanieczyszczenia. Podobny mechanizm zastosowano w oczyszczaczach z funkcją jonizacji. Idealnie sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest suche. Tak jest w miejscach, gdzie działa sprzęt elektroniczny – drukarki, komputery). Ten rodzaj urządzeń sprawdza się w biurach, szpitalach.

Skuteczność oczyszczaczy

Oczyszczacze, właściwie dobrane, zdecydowanie poprawiają jakość powietrza. Decydując się na konkretny model, należy brać pod uwagę nie tylko cenę samego urządzenia, ale i cenę filtrów. Tylko regularna ich wymiana pozwala na sprawne i skuteczne funkcjonowanie urządzenia.

Artykuł sponsorowany